ВИТАМИН ДЕ (D) И АЛЕРГИЈЕ У ПЕРИОДУ РАЗВОЈА ДЕТЕТА
Данашњи едукативан чланак су за вас прирпемиле наше медицинске сестре на превентиви здравствене заштите, Зора Пустињаковић и Светлана Крстић. тема овог чланка е везана за период године у којем се највише стварају и испољавају, а то су витамин Де и алергије.
Поред минерала које смо споменули, за развој нашег организма, велику улогу имају и витамини.
Зашто је сада актуелна прича о витамину Д
Витамин Д је пре био ‘летњи витамин’ јер Сунце има улогу у његовом стварању у дечијем организму. Провитамин Д (“претходник“ витамина Д) се налази у кожи, па се под дејством ултраљубичастог зрачења претвара у витамин Д. Дакле, један део витамина Д, дететов огранизам сам ствара, али му треба Сунце да би се “активирао“ у кожи и обавио своје важне функције.
То јесте разлог што га приказујемо баш ових дана
КОЈЕ СУ УЛОГЕ ВИТАМИНА Д
Овај витамин је свакако један од најважнијих за здравље детета. Много је његових корисних функција у организму, али ево неколико најважнијих :
-Неопходан је за метаболизам калцијума и фосфора
Витамин Д поспешује “узимање“ калцијума у цревима, али и његову “ уградњу“ у кости. Без калцијума (али и фосфора) нема здравих костију и зуба. Калцијум даје чврстину костима, али је важан и за нормално функционисање скоро свих органа, а нарочито срца, мишића, нерава.
-Важан је и за кожу – он је чувар здравља дечије коже, јер поспешује деобу ћелија коже и тако учествује у њеној регенерацији.
– Има улогу у добром функционисању имунолошког (одбранбеног) система детета, јер помаже ћелијама “ратницима“ у борби против микроорганизама. Ово важи и за одрасле, па можемо рећи да је витамин Д део арсенала за борбу против различитих инфекција којих има доста у рано пролеће.
– Витамин Д је важан и за нормлано стварање и функцију инсолина у панкреасу( тако да утиче и на метаболизам шећера-његово боље“сагоревање“ у ћелијама) али регулише и функцију још неких хормона.
АЛЕРГИЈЕ КОД ДЕЦЕ
Пошто је у последње време честа појава алергија код деце да се подсетимо на
који који начин долази до њих и које су најчешће алергије.
До појаве алергије може доћи ако дете удахне алерген,ако га поједе ,такође дете може добити алергију и путем ињекције-то су неки лекови,а може и преко коже да дође у контакт са алергенима.
Уколико је потврђено да неко дете има алергију потребно је:
- током сезоне цветања нарочито када је суво и ветровито време прозоре држати затворене
- кућа треба да је сува и чиста нарочито на местима где се скупљају гриње и буђ
- избегавати кућне љубимце и собне биљке
- ако је дете алергично на неку намирницу треба је избегавати
- деца треба да избегавају просторије у којима се пуши
Најчешћи алергени су:
- полен (различите врсте дрвећа и коров)
- буђ (кућна и спољна)
- гриње из постељине, тепиха
- длаке животиња (најчешће пса, мачке, зеца, коња)
- неке намирнице и лекови
- ујед инсекта
- наследни фактор
Деца која су до 8-е године бар једном имала рибу на јеловнику мање су подложна алергијама на полен. Такође деца која су алергична на полен могу имати алергијску реакцију на јабуке, парадајз , лубенице, дињу. Конзумирање ових намирница захтева опрез.
За превенцију и смиривање алергијских реакција важни су магнезијум и цинк.
Магнезијума има у бадемима и спанаћу а цинка у грашку, боранији, семенкама бундеве. Магнезијум помаже у прочишћавању дисајних путева а цинк јача имуни систем
ЧУВАЈТЕ СЕ АЛЕРГИЈА И ОСТАЈТЕ НАМ ЗДРАВО
Медицинскe сестрe на превентивној здравственој заштити
Светлана Крстић и Зора Пустињаковић